Paintball

Paintball – rodzaj gry zespołowej polegającej na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą dwutlenku węgla lub sprężonego powietrza wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad (nazywany przez graczy splatem) na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.

Historia paintball-u sięga lat 50 wieku XX, gdzie to w Stanach Zjednoczonych służby leśne za pomocą markerów znaczyły z odległości drzewa do wycinki. Ten prosty sposób znaczenia zaczęli wykorzystywać równierz hodowcy bydła, gdyż umożliwiało to szybkie oznaczanie nawet ze śmigłowców bez konieczności zganiania bydła. Po wymalowaniu wszystkich sztuk znudzeni farmerzy wymyślili, aby markery skierować na siebie nawzajem. Jedynym mankamentem początków dyscypliny był fakt, że używano farby nie zmywalnej. Od tego czasu nastąpił szybki rozwój paintballa na całym świecie, pojawili się wytwórcy odpowiedniego wyposażenia dla grających, ustalono zasady i wymogi bezpieczeństwa. Początkowo zabawa grup pojedynczych entuzjastów, często o zainteresowaniach myśliwskich lub militarystycznych, przekształciła się w sport dostępny dla większości osób.

Przeważnie rozróżniamy dwa rodzaje gry; gra scenariuszowe oraz paintball sportowy.

Gry scenariuszowe - rozgrywane są w warunkach "naturalnych" – w lesie, na nieużytkach, terenach poprzemysłowych, itp. Gracze stosują w tej odmianie strój maskujący, wojskowy lub zbliżony do wojskowego, umożliwiający kamuflaż, dodający realizmu tej zabawie.

Speedball - to sportowa wersja paintballa. Gra odbywa się na ograniczonym terenie na którym ustawione są sztuczne przeszkody. Rozgrywka w speedballu nazywana jest meczem. Zasady i ilość graczy zależy od ligi w jakiej rozgrywane są mecze. Wyróżnia się 2 główne ligi europejskie (Milenium Series i Centurio Circuit) oraz 3 ligi polskie (PLP – Polska Liga Paintballowa, PLP5 – Polska Liga Paintballa 5-osobowa, PLP3 – Polska Liga Paintballa 3-osobowa).